Обрати сторінку

Фестиваль науки

Щороку у травні в Донецькому національному університету імені Василя Стуса проводяться урочисті заходи з нагоди Всеукраїнського Дня науки і Всеукраїнського фестивалю науки.

Історично, фестиваль науки є публічною подією, що супроводжується заходами в різних галузях науки і технологій – від лекцій, виставок, семінарів, живих демонстрацій експериментів, екскурсій і круглих столів до культурних заходів, таких як театральні постановки, читання та музичні твори, метою яких є залучення широкої громадськості до пізнання і розуміння різних аспектів науки.

Наслідуючи європейські традиції, Фестиваль науки в ДонНУ імені Василя Стуса починаючи з 2011 року вийшов за рамки звичних конференцій, семінарів та круглих столів. У різні роки, наукове управління разом з факультетами та підрозділами ДонНУ проводили такі заходи:

  • майстерня креативності та інновацій (2011 р.)
  • виставка інноваційних проектів та інтерактивних стендів факультетів (2011-2019 рр.)
  • фотовиставка наукових досягнень університету (2012 р.)
  • фотоконкурс «Наука багатолика» (2012 р.)
  • веселі експерименти для науковців та гостей університету (2012, 2017, 2018 р.)
  • загальноуніверситетський конкурс «Молодий вчений року» (2012-2019 рр.)
  • відвідування музеїв, лабораторій, підрозділів бібліотеки університету (2013-2014 рр.)
  • виставка наукової літератури, альтернативні бесіди із залученням учених і відомих людей (2012-2014 рр.) та інші заходи.

Також, традицією Фестивалю науки в Університеті стало запрошення учнів зі шкіл області подавати свої роботи, присвячені власним науковим досягненням і проєктам, а також відвідувати університет і брати участь у відкритті виставки «Наукова весна».

Раз на два роки проводиться наукова конференція професорсько-викладацького складу, наукових працівників і здобувачів вищої освіти за підсумками науково-дослідної роботи.

Інформація про фестивалі, проведені в університеті в різні роки, наведена нижче.

Фестиваль науки 2020

Фестиваль науки в 2020 році не проводився з урахуваннях вимог відповідних постанов державних органів влади щодо протидії поширенню COVID-19.

Фестиваль науки 2019

 Урочисте засідання Фестивалю науки в 2019 році відбулося 16 травня в межах Міжнародної науково-практичної конференції «Наука, освіта, суспільство: реалії, виклики, перспективи».

На урочистому засіданні були підведені підсумки наукової роботи на факультетах і вручені подяки та грамоти. Також, було оголошено результати університетського конкурсу «Молодий вчений року» і проведено презентацію наукових досягнень факультетів у вигляді стендової сесії.

Фестиваль науки 2018

Протягом квітня-травня 2018 року на факультетах Університету були організовані наукові заходи в рамках Фестивалю науки – конференції, форуми, семінари. А 23 травня відбулося урочисте засідання Фестивалю науки, яке супроводжували такі заходи:

  • Університетський конкурс «Молодий вчений року – 2016» в двох номінаціях: «Молодий науковець року» та «Студент-науковець року».
  • Презентація наукових досягнень факультетів на виставці інтерактивних стендів.
  • IV Регіональна виставка творчих робіт учнів «Наукова весна».
  • Хімічне шоу.

Як і в попередні роки, до стін університету завітали учні шкіл Вінниці та Немирова, щоб презентувати свої наукові роботи, поспілкуватися з вченими університету, познайомитися з науковими розробками наукових колективів ДонНУ імені Василя Стуса.

Великий інтерес школярів викликали інтерактивні стенди біологічного факультету, де можна було потримати в руках різних комах, факультету інформаційних і прикладних технологій, де студенти демонстрували взаємодію з лего-роботом, хімічного факультету, де відбувалися різні експерименти.

Увагу вчених університету привернула робота учениці 5 класу з Немирова, яка в домашніх умовах досліджує молюсків на прикладі гігантського африканського равлика Ахатини та робить власні наукові висновки.

Учителі шкіл висловили подяку за запрошення до університету учнів, які отримують важливий поштовх для подальших наукових досліджень. Також, вчителі висловили пропозицію щодо надання вченими університету консультацій щодо вибору тем наукових досліджень.

Фестиваль науки 2017

 

Основні заходи, що відбулися в рамках Фестивалю науки, присвяченого 80-річчю Університету

  • Наукова конференція професорсько-викладацького складу, наукових працівників і здобувачів вищої освіти за підсумками науково-дослідної роботи за період 2015-2016 рр.
  • Університетський конкурс «Молодий вчений року – 2016» в двох номінаціях: «Молодий науковець року» та «Студент-науковець року».
  • Університетський конкурс монографій, опублікованих впродовж 2014-2016 років.
  • Презентація наукових досягнень факультетів на виставці інтерактивних стендів (18 травня 2017 року).
  • III Регіональна виставка творчих робіт учнів «Наукова весна» (18 травня 2017 року).
  • Урочисте засідання Фестивалю науки (18 травня 2017 року).
  • Конференцію учнів освітніх закладів Вінницької та Донецької областей «Наукова весна».
  • Науково-популяризаційний захід «Наука – це просто!».

Починаючи з 2013 року однією з ключових подій Фестивалю науки стало проведення виставки творчих робіт та наукових проектів учнів шкіл «Наукова весна». Цього року запрошення для участі в виставці було надіслано директорам шкіл Вінницької та Донецької областей. Тематичні напрямки виставки:

  1. Портрет вченого;
  2. Світ формул і чисел;
  3. Дивовижні закони фізики і хімічні реакції;
  4. Історія – ключ до пізнання сьогодення і майбутнього.
  5. Живий світ;
  6. Мій внесок в науку;
  7. Наука і техніка майбутнього.
  8. Наука для тих, хто вміє мріяти.
  9. Есе на тему «Навіщо мені знання».

Для участі у виставці було отримано роботи 35 учнів загальноосвітніх закладів з Вінниці (КЗ «Загальноосвітня школа ІІ-ІІІ ступенів №31 ВМР», Навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-ліцей № 7 ВМР, Немирова (Немирівський НВК “Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів №1 ім. М.Д. Леонтовича – гімназія”, обласна станція юних натуралістів), Козятина (Козятинський ЗНВК «Школа-інтернат-гімназія» ім. В.М. Підгорбунського Козятинської районної ради), Мурованих Курилівців (Мурованокуриловецька загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи), Маріуполя (КЗ «Маріупольський навчально-виховний комплекс «Ліцей-школа №14» Маріупольської міської ради Донецької області»), Костянтинівки (НВК «Ліцей із загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів» Костянтинівської міської ради Донецької області), Авдіївки (Авдіївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №4 Авдіївської міської ради Донецької області).

Вік учасників виставки склав 9-17 років – від третьокласників, які роблять свої перші кроки в пізнанні навколишнього світу, до вже цілком дорослих учнів випускних класів – авторів проектів МАН. Серед робіт школярів були есе на тему «Навіщо мені знання», фотографії, малюнки, інсталяції, макети, відеофільми, плакати, презентації на різні наукові тими – від математичних формул, фізичних законів, хімічних реакцій, історичних подій до освоєння космосу і технологій майбутнього.

Виставка наукових робіт і творчих проектів показала, що учні шкіл небайдужі до того, що відбувається навколо них, жадають пізнавати і змінювати цей світ, робити його краще на рівні свого будинку, свого міста, своєї країни. У своїх проектах вони показали, як вже сьогодні озеленюють свої будинки і класні кабінети, вивчають і намагаються змінити екологічну ситуацію у своїх містах, проводять соціологічні дослідження серед своїх однолітків і спонукають їх вести здоровий спосіб життя, проводять хімічні дослідження, необхідні для отримання реальної картини навколишнього світу, замислюються про наслідки глобального потепління і подальшої долі людства, освоєння космосу, створюють будинку своєї мрії. За підсумками виставки творчих робіт учнів «Наукова весна» було опубліковано збірку та розіслано школам-учасницям.

Учні презентували свої роботи студентам, вченим університету, а також гостям Фестивалю науки, спілкуючись з ними в форматі стендових доповідей та відеопрезентацій. В свою чергу, наукові підрозділи підготували для учнів шкіл виставку своїх наукових досягнень у вигляді інтерактивних стендів – демонстрували обладнання, з яким працюють студенти і науковці, наукові і творчі проекти, які реалізують студенти спільно з викладачами, проводили для учнів конкурси та квести. Також науковці провели для учнів екскурсії до музею університету та коворкінг-центру – студентського креативного простору, де проходять цікаві наукові та творчі події й проекти.

Кульмінацією заходу стало проведення конференції учнів освітніх закладів Вінницької та Донецької областей «Наукова весна», вручення грамот і подяк учням та їх науковим керівникам за активну участь у виставці, участь учнів в науково-популяризаційному заході «Наука – це просто!» у рамках реалізації однойменного проекту соціальної дії, який отримав грантову підтримку від Британської ради за програмою «Active Citizens». Школярам демонстрували експерименти хімічної та фізичної природи, пригощали свіжоприготовленими коктейлями і морозивом.