Обрати сторінку

РУСАКОВ ВОЛОДИМИР ФЕДОРОВИЧ
Доктор фізико-математичних наук, професор кафедри загальної фізики та дидактики фізики, академік Української технологічної академії


Народився 26 квітня 1952 р. в селищі Комсомольськ Старобешівського району Сталінської області (зараз – Донецька) в сім’ї робітників. У 1968 р. закінчив зі срібною медаллю Малоянісольську середню школу. У тому ж році вступив на фізичний факультет Донецького державного університету за спеціальністю «Фізика», який закінчив з відзнакою у 1973 р., отримавши кваліфікацію «фізик, викладач фізики».
У 1973–1974 рр. служив у лавах збройних сил.
З 1974 р. навчався на заочній аспірантурі. З 1974 р. почав працювати у Донецькому державному університеті, прой­шов­ши шлях від інженера науково-дослідної частини до профе­сора, з 1999 р. працював на посаді професора, завідувача кафедри загальної фізики та дидактики фізики. У 1982 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.02 «Теоре­тична і математична фізика» у Вченій раді Донецького державного університету. У 1990 р. йому присвоєно звання доцента кафедри загальної фізики та методики викладання фізики. У 2009 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора фізико-матема­тичних наук за спеціальністю 01.04.07 «Фізика твердого тіла» у Вченій ваді Донецького фізико-технічного інституту ім. О. О. Гал­кіна НАН України. У 2001 р. був обраний академіком Української техноло­гічної академії. У 2015 р. обра­ний заслуженим професо­ром ДонНУ.
В. Ф. Русаков викладав за­галь­ні та спеціальні курси з фізики для студентів різних спе­ці­альностей і кваліфі­ка­ційних рівнів: «Механіка», «Молеку­ляр­на фізика та термодинаміка», «Електрика та магнетизм», «Фі­зи­ка твердого тіла», «Сучасні проблеми фізики», «Фізика кон­денсованого стану» та інші, читав лекції для аспірантів. Його вихованці були переможцями та призерами Всеукраїнських сту­дент­ських олімпіад з фізики, Всеукраїнських конкурсів сту­дент­ських наукових робіт. Як завідувач кафедри загальної фізики та дидактики фізики В. Ф. Русаков зробив багато для того, щоб кафедра стала однією із провідних кафедр з фізики не тільки у Донецькому регіоні, а й в Україні. Кафедра є базою для підвищення квалі­фікації викла­дачів середніх і вищих нав­чаль­них закладів. Ним видано 32 нав­чальні і нав­чально-мето­дичні посібники для сту­дентів різних курсів і спеціаль­ностей.
В. Ф. Русаков був керів­ником наукового і студентського семіна­рів кафедри, секції щорічної уні­верситетської студентської нау­ко­вої конференції.
В. Ф. Русаков працює в галузі вивчення термомагнітних нестій­костей у жорстких надпровідниках другого роду. Дослідження, які він проводить, зосереджені на аналізі причин і зако­номірностей виникнення локальних пускових флуктуацій – стрибків потоку усередині матеріалу, які можуть перерости в гігантські магнітотермічні нестійкості. Актуальність досліджень підтверджується тим, що ця проблема широко дискутується на сторінках провідних світових фізичних журналів.
Практичне зна­чен­ня отриманих ре­зультатів полягає в тому, що вони істотно доповнюють сучасні уявлення про фізичні явища, що розви­ва­ються у жорстких над­провідниках ІІ роду у магнітному полі. До­слідження спрямовані на вивчення фунда­ментальних питань екстремальної динаміки змішаного стану надпровідників, на експеримен­таль­не вивчення просторово-часових закономірностей роз­витку нестійкості і теоретичний аналіз отриманих результатів. Сфери температур і магнітних полів, у яких проведені дослідження, охоплюють інтервал широкого практичного використання досліджуваних мате­ріалів у світовій практиці створення накопичувачів магнітної енергії, перетворювачів енергії, прискорювачів елементарних часток. Отримані результати необхідно враховувати під час конструювання технічних приладів та машин з вико­ристанням надпровідних елементів для потреб енергетики і для наукових досліджень. Вони також використовуються при проведенні теоретичного аналізу в цікавій, з академічного погляду, галузі фізики надпровідності і важливій для технічних застосувань галузі енергозберігаючих технологій, транспорту. Упродовж 10 років був керівником наукових держбюджетних тем.

       Доповідь на науковій конференції[

 За період роботи В. Ф. Русаков опублікував 169 наукових та науково-методичних робіт, навчальних посібників. Серед них статті у провідних наукових іноземних та фахових вітчизняних виданнях, які входять до міжнародних науко­метричних баз даних, зокрема 32 статті у журналах, які входять до міжнародної наукометричної бази SCOPUS. Вони цитуються у наукових статтях інших науковців.
Все це вказує на визнання вагомості внеску В. Ф. Русакова у розвиток фізики надпровідності, зокрема у вивчення стійкості критичного стану жорстких надпровідників ІІ роду.
Бере активну участь у роботі наукових конференцій різного рівня. Ним опубліковано 70 тез доповідей (47 на міжнародних конференціях). У 2004 р. був головою локального органі­заційного комітету міжнародної конференції NATO Advanced Research Workshop «Vortex dynamics in superconductors and other complex systems» (Ялта, Крим, 13–17 вересня 2004 р.).

Основні публікації:
Chabanenko V. V., D’yachenko A. I., Zalutski M. V., Rusa­kov V. F., Szymczak H., Piechota S., Nabialek A. Magnetothermal instabilities in type-II superconductors: The influence of magnetic irreversibility. Journal of Applied Physics. 2000. Vol. 88, № 10. P. 5875–5884.
Nabialek A., Chabanenko V. V., Rusakov V. F., Vasiliev S., Kabdin N. N., Szymczak H., Piechota S. Giant magnetostriction and flux jumps in superconducting Nb3Al polycrystalline slab. J. Low Temp. Phys. 2005. Vol. 139. P. 239–246.
Vasiliev S., Nabialek A., Rusakov V. F., Belevtsov L. V, Chabanenko V. V., Szymczak H. The influence of the magnetic field on the dynamics of the flux jumps in the flux flow model. Acta Physica Polonica A. 2010. Vol. 118, № 2. P. 340–342.
Levchenko G., Varyukhin V. N., Berezhnaya L. V., Rusa­kov V. F. Pressure effects on the magnetic behavior of copper (II) compounds: magnetic ordering of layered organic/inorganic magnets. Journal of Physics Condensed Matter. 2012. Vol. 24. P. 166002(1–6).
Vasiliev S. V., Chabanenko V. V., Kuzovoi N., Rusakov V. F., Nabialek A., Szymczak H. Energy absorption by a single Abrikosov’s vortex in NbTi and YBaCuO superconductors. Journal of Superconductivity and Novel Magnetism.  2013. Vol. 26, № 5. P. 2033–2036.
Васильев С. В., Чабаненко В. В., Кузовой Н. В., Руса­ков В. Ф. Спектр колебаний изолированной массивной вихревой линии в анизотропном сверхпроводнике: роль температуры. Физика низких температур. 2013. T. 39. № 2. С. 139–144.
Chumak O. M., Chabanenko V. V., Rusakov V. F, Perez-Rodriguez F., Nabialek A. Threshold fild for runaway instability of bilayer hard type-II superconductor. J. Low Temp. Phys. 2015. Vol. 179. № 1. P. 75–82.
Чабаненко В. В., Кучук Е. И., Русаков В. Ф. и др. Преобра­зование критического состояния жестких сверхпроводников при прохождении термомагнитных лавин (обзор). Физика низких температур. 2016. T. 42. № 4. С. 311–334.
Русаков В. Ф. Молекулярная физика. Часть I: учебное пособие / Донецкий национальный университет. Донецк, 2011. 78 с.
Русаков В. Ф. Молекулярная физика и термодинамика. Часть II: учебное пособие / Донецкий национальный универ­ситет. Донецк, 2014. 97 с.
Русаков В. Ф. Электричество и магнетизм: учебное пособие / Донецкий национальный университет. Донецк, 2012. 98 с.
Русаков В. Ф. Физические основы механики: учебное пособие. Винница, 2015. 128 с.
У 1991 р. викладав фізику в університеті Уагадугу (Буркіна Фасо), у 1993–1994 рр. працював на посаді запрошеного про-фесора у Парижі в університеті Париж–12 (Франція), де займався викладацькою і науковою діяльністю, пов’язаною з питаннями тепло- та масопереносу у складних газорідинних системах. У науковій діяльності активно співпрацює з науковцями з Інституту фізики Польської академії наук, має багато спільних наукових публікацій з іноземними фахівцями, неодноразово виїжджав для співпраці до Варшави.

Засідання Вченої ради Інституту фізики Польської академії наук

В. Ф. Русаков є членом ред­колегії наукового журналу «Віс­ник Донецького національ­ного університету», членом Вчених рад університету і фізико-тех­нічного факультету, був членом Спеціалізованої вче­ної ради із захисту докторських дисертацій у Донецькому фізи­ко-технічному інституті ім. О. О. Галкіна НАН України. Також є членом науково-мето­дичної комісії Міністерства освіти і науки України з біології, природничих наук та математики галузі знань «Природничі науки», підкомісії 104 «Фізика та астрономія». Неодноразово був експертом з акредитації спеціальності «Фізика» у різних вищих навчальних закладах.
Нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (2012), знаком «Відмінник освіти України» (2001), нагрудним знаком «За наукові та освітні досягнення» (2015), Українською технологічною ака­демією йому присвоєно звання «Лідер України» із врученням ордена Срібна зірка (2012), також він нагороджений багатьма грамотами університету.
У вільний час віддає перевагу подорожам. Відвідав Францію, Польщу, Болгарію, Албанію, Чорногорію, США.